Online Bichar
शुक्रबार, आषाढ ०१, २०८१ | Friday, June 14, 2024

दमक, २६ मंसिर ।  भारतको बिहारबाट अपहरण गरी बन्धक बनाइराखेको अवस्थामा झापाको दमकबाट एक बालकको प्रहरीले उद्धार गरेको छ । साथै अपहरणकारी पक्राउ परेका छन् ।

१५ लाख रुपैयाँ फिरौती माग गर्दै बालकलाई बन्धक बनाएर राख्ने झापाको गौरिगञ्ज–४ बस्ने २७ वर्षीया अञ्जुदेवी मुखियालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको हो । इलाका प्रहरी कार्यालय दमकका प्रहरी निरीक्षक खगेन्द्र एक्तेनका अनुसार भारतको बिहारस्थित सुपोल जिल्ला बस्दै आएका ७ वर्षीय बालक महफुज आलमको मंगलबार सकुशल उद्धार गरिएको हो ।

आलम ५ दिनअघि अपरहणमा परेका थिए । उनका बुवा मोहमद सदामका अनुसार मंसिर २० गते आलम मावली घरमा खेलिरहेको अवस्थामा अपहरणमा परेका हुन् । दुईजना आफन्तले मोटरसाइकलमा हालेर प्रतापगञ्ज भन्ने ठाउँसम्म पुर्याएको प्रहरी अनुसन्धानले देखाएको छ । प्रहरीले ती दुईजनाको नाम नखुलाए पनि बच्चालाई अपहरणकारीसम्म पुयाउन बालककै आफन्त १५ वर्षीय मोहम्मद दिलसादले भुमिका खेलेका थिए ।

खेलिरहेको अवस्थामा कडिया भन्ने व्यक्तिले बालकलाई ‘तिम्रो आन्टीको घर पुर्याइदिन्छु’ भनी लिएर गएका थिए । त्यसपछि अलि पर पुगेपछि अर्काे नाता पर्ने अर्का व्यक्ति मोहमद दिलसादको मोटरसाइकलमा बीचमा राखी भारतको प्रतापगंञ्जसम्म लगी निज बालकले नचिनेको मानिस बिट्टु भनिने श्री प्रसाद मुखियालाई जिम्मा लगाएका थिए ।

बिट्टुलाई बालकको जिम्मा लगाएर ‘उहाँले आन्टीकोमा पु¥याइदिनु हुन्छ’ भनी दिलसाद र कडिया फर्किएका थिए । त्यसपछि बालक आलमलाई बिट्टुले अपहरण गरी सिधै नेपाल ल्याएको बुझिएको छ ।

बच्चा खोज्दै भारतीय प्रहरी नै नेपाल आए

पारिवारिक स्रोतका अनुसार २१ गते अपहरणकारीले टेलिफोन मार्फत भारतीय रुपैयाँ १५ लाख फिरौती माग गरेको थियो । बालकको मामा लाई फोन गर्दै ‘तेरो बच्चा मेरो साथमा छ, १५ लाख रुपैयाँ फिरौती लिएर आउनु’ भन्दै फोन आएको थियो ।

अपहरणकारीले प्रहरीलाई खबर गरे बच्चाको ज्यान मार्ने धम्की समेत दिएको थियो । त्यसपछि बालकका आफन्तहरु भारतीय प्रहरी समक्ष पुगेका थिए । सोमबार बेलुका भारतको बिहारबाट आएको प्रहरी टोलीले शंकास्पद ठाँउहरुमा खोजतलास गरेको थियो ।

पीडितका आफन्त सहित आएको प्रहरीले अपहरणमा संलग्नहरुको खोजी गर्दै गौरीगन्ज पुगेको थियो । इलाका प्रहरी कार्यालय दमकसँगको सहकार्यमा संयुक्त टोलीले मंगलबार बिहान दमक–५ गोर्खाली टोलस्थित देउराली होटलको कोठा नम्बर १०७ बन्धक बनाएर राखिएको अवस्थामा बालकको उद्धार सम्भव भएको हो ।

प्रहरी निरीक्षक एक्तेनका अनुसार मुखियाकै बयानका आधारमा गौरिगञ्ज–६ खजुरगाछी बस्ने ४७ वर्षीय बद्री यादव र वडा नम्बर ४ का बिट्टु भनिने ३१ वर्षीय श्रीप्रसाद मुखियालाई गाँउमै लुकिछिपी बसेको अवस्थामा पक्राउ गरिएको थियो ।

उद्धार गरिएका बालकको स्वास्थ्य परिक्षण गराइ परिवारको जिम्मा लगाइएको छ । उनीहरुले फिरौती रकम असुल्ने उद्देश्यले नै अपहरण गरेको हुनसक्ने प्रहरीको आशंका छ । अपहरणमा परेका बालकलाई नेपाल–भारत सीमास्थित गौरीगञ्ज नाकाबाट नेपाल ल्याइएको खुलेको छ ।

पक्राउ परेका तीनैजना बिरुद्ध बुधबार मुलुकी ऐन आचार संहिता २०७४ को अपहरण तथा शरीर बन्धक कसुर अन्तरगत मुद्दा दर्ता गरिएको इलाका प्रहरी कार्यालय दमकले जनाएको छ । बुधबारै पाँच दिनको म्याद थप गरी अभियुक्तहरु विरुद्ध अनुसन्धान सुरु गरिएको इ.प्र.का. दमकका प्रमुख प्रहरी नायव उपरीक्षक श्यामल सुब्बाले जानकारी दिए ।

अपहरण अन्यको पनि संलग्नता हुनसक्ने आशंका गरिएको छ । यसबारे आवश्यक अनुसन्धान जारी रहेको सुब्बाले बताए । मुलुकी ऐन आचार संहिता २०७४ अन्तरगत अपहरण तथा शरीर बन्धक बनाउने कसुर ठहरेमा १० देखि १५ वर्षसम्म र १ लाखदेखि १ लाख ५० हजार रुपैयाँ सम्म जरिवाना सजायको ब्यवस्था छ ।
अन्नपूर्णपोष्टबाट

तपाईको प्रतिक्रिया