Online Bichar
शनिबार, फाल्गुण १२, २०८० | Saturday, February 24, 2024

अनलाईनविचार डेक्स
गौरादह, १९ साउन । पुँजीगत तर्फको “नगर मार्फत संचालन हुने योजनाहरु” शीर्षकको बिनियोजित बजेटबाट नगर प्रमुख र उप प्रमुख आफैले प्रत्यक्ष योजनाहरु छनौट गर्ने गर्दछन् ।

आर्थिक बर्ष २०७७।०७८ का लागि “नगरमार्फत संचालन हुने योजनाहरु” शीर्षकमा गौरादह नगरपालिकाले ९ करोड ६२ लाख ५३ हजार रुपयाँ बजेट बिनियोजन गरेको छ । बिनियोजित बजेटबाट ६८ वटा योजनाहरु छनौट गरिएकोमा कृषिसंग सम्बन्धित योजना एउटा पनि समावेश गरिएको पाइएन ।

Online Bichar विकास, समृद्धी र सुशासनको पहरेदार

६८ वटा योजनाहरुमा सडक, भवन, शौचालय, सडक बत्ती, बसपार्क जग्गा, कलभर्ट, पार्क, बजार, ड्रेन, फोहोरमैला ब्यवस्थापन, बृक्षरोपण, विद्यालय, पोखरी लगाएतका योजनाहरु अटाउदा कृषकले अनुभूत गर्ने कृषिका योजना एउटा पनि अटाएन । नीति कार्यक्रममा समाबिष्ट कृषकलाई मलखादमा अनुदान कार्यत्रम मात्र समेटिएको भएपनि कृषकहरु आसावादी हुन सक्थे ।

एक करोड देखि एक करोड बीस लाख सम्म बजेट सिलिङ तोकिएका ९ वटा वडाहरुले वडा भित्र कृषि तथा पशु स्वास्थ्यका लागि प्रत्येक वाडले १५ लाख देखि २५ लाख सम्म बजेट बिनियोजन गरेका छन् । तर नगर प्रमुख तथा उप प्रमुखले नगर मार्फत संचालन हुने योजनाहरुमा कृषिका योजना समावेश गर्न किन आवस्यक ठानेनन् ?

Online Bichar विकास, समृद्धी र सुशासनको पहरेदार

गौरादह नपाको नीति कार्यक्रम २०७७।०७८ मा कृषिलाई यसरी परिभाषित गरिएको छ “ करिब नब्बे प्रतिशत कृषि र पशुपालनमा आधारित जनसंख्या रहेको यस नगरपालिकाको भविष्य पनि यहि कृषि र पशु क्षेत्रको चौतर्फी विकासमा नै हुने कुरा हामी सबैले बुझ्न सक्नु पर्दछ। यसर्थ कृषि र पशुलाई व्यवसायीकरण, उत्पादन तथा रोजगारमूलक एवम् आयआर्जन गर्ने माध्यमको रुपमा उपयोग गर्नु हामी गौरादहवासीको दोस्रो प्रथमिकता देखिन्छ ।”

नीति कार्यक्रम एकातिर बजेट बिनियोजनको प्राथमिकता अर्कोतिर भएको छ । कृषि शीर्षकका योजनाहरुले नीति कार्यक्रमले भनेजस्तो उच्च प्राथमिकता बजेटमा पाउन सकेनन् । सो ९ करोड ६२ लाख ५३ हजार बिनियोजित बजेट भित्रबाट “नगर मार्फत संचालनहुने योजनाहरु” शीर्षकबाट नगर प्रमुख शाह र उप प्रमुख भेट्वालले नगरपालिका भन्दा बाहिरका प्रतिष्ठान र फाउण्डेसनहरुका नाममा १४ लाख रुपयाँ बजेट बिनियोजन गर्न छुटाएनन् तर प्राथमिकतामा राखिएको कृषिको योजना कार्यक्रम छुटाएका छन् ।

Online Bichar विकास, समृद्धी र सुशासनको पहरेदार

नगर सभाले चालु यस आर्थिक बर्षको पुँजीगत र चालु तर्फ गरी कुल ७३ करोड २३ लाख ८९ हजारको बजेट पास गरेकोमा गौरादह नगरपालिकाको कृषि शाखालाई एक करोड ४४ बजेट बिनियोजन गरेको छ । वडा कार्यलयहरुले वडामा बिनियोजित बजेट भित्रबाट आआफ्नो वार्डमा कृषि तर्फ केही बजेट बिनियोजन गरेका छन् । तर मेयर र उप मेयरले भने नगर मार्फत संचालन हुने योजनाहरुमा बजट मार्फत कृषिलाई सम्बोधन गरेको पाइएन ।

तपाईको प्रतिक्रिया